7.04.2010 "Experty.by" об альбоме MAUZER с непроизносимым названием

Эксперты.бай провели очередную экспертизу над могилёвским продуктом - под раздачу попал новый, второй по счёту альбом группы MAUZER, название которого нельзя произносить всуе на просторах Интернета - бо забанять. Мы и не произносим, но рецензии экспертов обойти вниманием никак не могли. Посему представляем и вам возможность ознакомиться с мнением специалистов.

ЭкспертСергей Будкин. Оценка: 9,00

Магілёўская група з магутным патэнцыялам выдала самы пахабны альбом у гісторыі беларускага року. Альбом прасякнуты сэксам і палітыкай, агрэсіяй і болем – рэдкае спалучэньне, як для нашай музыкі. "P..na" – гэта правакацыя і сацыяльна-музычны зварот адначасова.

Не, Ян Маўзэр любіць ня толькі сябе, проста яму неабыякава ўсё, што адбываецца па абодва бакі барыкадаў – адсюль і сьпевы пра "сына памылковай нацыі", "е…аную апазіцыю" і "Гэбельса на першым нацыянальным". Маўзэр паўстае ў "P..na" яшчэ і выдатным лірыкамі – пасьля гожай "Калыханкі" ён стварыў ня менш душэўнае "Мора".

Гэты альбом сьведчыць, што гурт мае сьмеласьць, каб падоўжыць традыцыі непрымірымага беларускага року, распачатыя колісь "Deviation", а да ўсяго харызму, каб пераняць эстафэту барыкаднага рок-героя ў Вольскага ўзору канца 90-х. Аднак застаецца праблема, якую пакуль "Mauzer" ня здолеў вырашыць – напісаньне песьні, у якой бы ўвабралася ўся іх моц, песьні-сьцяга, песьні-крычалкі (не рычалкі, як песьня "Uvaha!"), якую бы падхапілі ўсе неабыякавыя. Ёсьць спадзевы, што такі твор у іх яшчэ наперадзе.

ЭкспертДмитрий Безкоровайный. Оценка: 8,00

Резонанс вокруг первого альбома этой группы мне был малопонятен. Да, белорусскоязычных групп, играющих современную тяжелую музыку, до них вроде бы не было. Да, альбом был не так плох, но в целом все же сыроват и разболтан, от чего не спасали никакие революционные гимны. Последовавшие за этим несколько лет убедили в том, что Ян Маузер – заметный публичный персонаж. Но, согласитесь, к музыке это имеет мало отношения.

А между тем второй альбом приятно удивил своим уровнем. Материал, аранжировки, запись, целостность – все в наличии. То мощным звуком в грудь ударит, то грустной мелодией слезу вышибет. Особенно впечатлили вкусные синтезаторы, музыкальное разнообразие материала и универсализм самого Яна Маузера – и спеть может, и прорычать, и прошептать.

В его текстах плотно смешаны секс, политика и личные терзания. Конечно, не без легкой подростковости и перегибов, но в целом – то, что надо. По меркам тяжелой музыки Ян – Пушкин всебелорусский, а может и Лермонтов заодно. Что еще важнее, он, вероятно, вообще единственный в этой стезе, кто умеет писать песни (причем весьма серьезного уровня), а не просто рифмы и риффы.

Вот если бы еще преодолеть эту могилевскую карму и перестать распадаться/распускаться/ссориться аккурат к выходу отличных альбомов, было бы вообще великолепно. А то обидно, ей-богу.

ЭкспертДмитрий Подберезский. Оценка: 8,00

Вартасьць гэтага альбому можна вызначыць усяго адным словам – сьпеласьць. Годна напісаны і гэтак жа годна ўвасоблены матэрыял, у якім прысутнічаюць неўтаймаваная энэргія, гнуткасьць мэлядычных вырашэньняў, дакладнае асэнсаваньне ўласных выканальніцкіх магчымасьцяў і, наадварот, – адсутнічаюць лёзунгавасьць у тэкстах (што быццам само прасілася ў дачыненьні да тэматычнай "зараджанасьці" "Маўрэза"), банальнасьць фармальнай падачы музыкі.

Не, ня буду вызначаць музыку альбому як звышвынаходлівую. Адкрыцьцяў яна не нясе, але ж і адчуваньне меры, патрэбы тых ці іншых вырашэньняў тут прысутнічае вельмі натуральна і да месца. Нават "нелітаратурныя" слоўцы не прыцягнутыя за вушы, не глядзяцца сродкам заявіць пра ўласную рокерскую "круцізну".

Роўны альбом што да матэрыялу, прадумана збалянсаваны паводле зьместу. Ледзь ня ўсе песьні – патэнцыяльныя шлягеры, гатовыя разарваць той жа "Тузін гітоў". "Вазьмі мяне", "Мора", "Самалёты", "Я люблю боль", "Шчасьлівыя людзі", "Апошняя песьня" – ня часта, згадзіціся, трапляюцца такія альбомы, якія прыносяць столькі насамрэч вельмі ўдалых і, яшчэ раз паўтаруся, – кампазыцыйна сьпелых нумароў.

"Маўзэр" прыкметна пасталеў, ідэйна збранзавеў і цяпер можа сьмела атакаваць канцэртныя пляцоўкі. Прынамсі, на радзіме – дакладна.

ЭкспертОлег Климов. Оценка: 7,00

Росла, росла группа и вымахала до хэдлайнерских размеров. Вполне может разогревать "Rammstein". Пластинка тому подтверждением. Напору и агрессии могут позавидовать даже знаменитые "чергинцом" немцы. Звук не сказать, что такой уж ультраплотный, что не всунуться, но на стену претендует, а сама команда – на стадионный эмонациональный коллектив. Это не эмо, конечно, чистых кровей, но за временами необъяснимую истерику проканает. С текстами у Янки всегда все обстояло на приличном уровне, не понизился он и тут. Ну и в качестве очередных глашатаев истины музыканты уже давно приняты во всех чтениях и одобрены к употреблению слушателями.

"Усьмiхайся", "Мора", "Гэбельс", "Самалеты (Вальс)", "Апошняя песьня" (отличнейшая вещь, рок-лирика!).

Спасибо experty.by за материал и наше счастливое детство!

"Experty.by" об альбоме MAUZER с непроизносимым названием (Эксперты.бай, Инфо-центр ЦЖР, апрель 2010)


Войдите на сайт, чтобы оставить ваш комментарий:
Укажите ваше имя на сайте Центр Живого Рока.
Укажите пароль, соответствующий вашему имени пользователя.

Рассказать друзьям